Cesarskie cięcie na życzenie – wady i zalety

Brak bólu i skurczów porodowych, mniejsze ryzyko dla dziecka, ładny kształt główki nowo narodzonego maluszka – te i inne korzyści skłaniają wiele kobiet do rezygnacji z porodu naturalnego. Cesarskie cięcie jest operacją, która uratowała już tysiące matek i ich dzieci. Jednak decydowanie się na ten zabieg, gdy nie ma do tego wyraźnych wskazań, powinno być przez przyszłą mamę dobrze przemyślane.

Cesarskie cięcie to skomplikowana operacja, którą wykonuje się, gdy poród naturalny jest niemożliwy lub stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub życia matki bądź dziecka. Oficjalnie w polskich szpitalach nie istnieje coś takiego jak „cesarka na życzenie”. Mimo iż lekarze stawiają przede wszystkim na poród naturalny, o cesarkę na życzenie nietrudno – wystarczy zgłosić się do prywatnego gabinetu lub kliniki, w której nikt już nie namawia kobiety na urodzenie dziecka siłami natury.

Korzyści z cesarki na życzenie

Opcję wykonania cesarskiego cięcia pomimo braku przeciwwskazań do porodu naturalnego rozważają przede wszystkim panie, które boją się skurczów i związanego z nimi silnego bólu, nacięcia krocza, czy chociażby zmian w swoim ciele, na których zniknięcie nieraz trzeba długo poczekać. Decydują się na nie także te kobiety, których wcześniejsze porody przebiegały z dużymi komplikacjami – np. gdy dziecko rodziło się niedotlenione. Poród naturalny nieraz wiąże się też z innymi, silnie negatywnymi uczuciami, np. poczuciem zaniedbania przez lekarzy i położne.

Cesarskie cięcie uznaje się za bezpieczniejsze dla dziecka niż poród naturalny. Operacja nie niesie ze sobą ryzyka niedotlenienia, owinięcia pępowiny wokół szyi czy uszkodzeń ciała. Dziecko rodzi się „ładniejsze” – jego główka nie jest zdeformowana, a skóra czerwona. Cesarskie cięcie to brak bólu związanego z porodem – operacja wykonywana jest w znieczuleniu. Najczęściej zewnątrzoponowym lub podpajeczynówkowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym.

Wady cesarki na życzenie

Choć poród przez cesarskie cięcie może się wydawać łatwiejszym rozwiązaniem, niesie ze sobą wiele różnych konsekwencji. Należy pamiętać, iż jest to operacja – krótka, ale bardzo skomplikowana. Kobieta po cesarce dochodzi do siebie dłużej niż mama, która urodziła naturalnie. Blizna boli i dość długo się goi. Dłużej też trzeba poczekać z następną ciążą – lekarze zalecają odczekanie przynajmniej 12 miesięcy od operacji. Choć do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, po cesarce szansa na drugą ciążę spada o około 20%. Oczywiście urodzenie kolejnych dzieci wciąż jest możliwe, jednak zdarzają się pod tym względem różne komplikacje. Cesarskie cięcie jest bezpieczniejsze dla dziecka, jednak mniej bezpieczne dla matki – jak każda operacja, wiążę się bowiem chociażby z ryzykiem uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Dzieci urodzone przez cc często wykazują się mniejszą odpornością od innych, częściej chorują na astmę i alergie, mają większą skłonność do otyłości. Po porodzie trudniej adaptują się do nowego środowiska, w pierwszych miesiącach życia bywają płaczliwe i miewają problemy ze snem. Ze względu na przerwę między porodem a pierwszym kontaktem z mamą, czasem mają też trudności z prawidłowym ssaniem piersi. Decydując się na cesarkę na życzenia, należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Oczywiście czasem operacja jest niezbędna, by ratować zdrowie lub życie matki i dziecka. Decyzja o niej powinna być jednak dobrze przemyślana.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *